Zmiana kształtu zębów – Stomatologia estetyczna

Piękny wygląd uśmiechu to szczególnie istotna kwestia dla wielu osób, jakie przychodzą do gabinetu stomatologicznego. Zazwyczaj dentystyczna korekta wyglądu i kształtu zębów polega na zakrywaniu niewielkich ukruszeń, pęknięć, zakrzywień oraz nieestetycznego koloru. Dzięki doświadczeniu lekarz stomatolog może zmienić wygląd i kształt zębów. Metody przeprowadzane przez stomatologów nadające piękno uśmiechu nie ingerują w strukturę zębów zbyt głęboko, a do tego nie sprawiają żadnego dyskomfortu albo bólu. Poprawa wyglądu i kształtu zębów u stomatologa wymaga, żeby zęby były zdrowe.

Jedną z metod w stomatologii estetycznej na zmianę wyglądu i kształtu zębów jest np. bonding. Zabieg ten polega na pokryciu minimalnych wad czy ukruszeń niewielką ilością kompozytu. Taką metodą kształt zęba bez trudu można dopasować do wymagań pacjenta, dlatego że na początku kompozyt jest wyjątkowo plastyczny. Stomatolog bez ograniczeń również dopasowuje jego kolor. Na koniec utwardzony kompozyt należy tylko wypolerować oraz wygładzić.

Kolejnym sposobem jest użycie licówek zębowych. Te płaskie nakładki zakładane na szkliwie zębów są bardzo estetyczne. W głównej mierze zainteresują pacjentów, którzy pragną poprawić wygląd niejednakowych lub wyszczerbionych zębów. Licówki łatwo maskują niedoskonałości i niechciane przebarwienia. Znaczącą zaletą jest też to, że można nimi poprawić minimalne niedoskonałości, np. diastemę. Licówki dentystyczne mogą być stworzone z porcelany lub z kompozytu.