W jaki sposób nie dopuścić do osłabienia szkliwa zębów oraz dziąseł?

Szkliwo uznawane za najlepszą ochronę zębów, z tego względu warto o nie troszczyć się w ten sam sposób, jak o zęby i jamę ustną. Uszkodzenie szkliwa oraz problemy z dziąsłami, np. osunięcie ich linii (czyli recesja) mogą skutkować pojawieniem się dolegliwości oraz chorób zębów. By nie dopuścić do zepsucia szkliwa zębów najlepiej stosować się paru zasad. W razie wątpliwości trzeba poprosić o poradę kontaktując się z dentystą.

W głównej mierze najlepiej zwrócić uwagę na swoją dietę. Kwasy i bakterie wywodzące się ze spożywania jedzenia mogą negatywnie wpływać oraz powodować demineralizację szkliwa. Trzeba w głównej mierze unikać ogólnodostępnych słodkości i gazowanych napojów. Stomatolodzy zwracają też dużo nacisku na przyjmowanie fluoru oraz wapnia. Wapń jest przydatny dla organizmu, natomiast fluor umacnia zęby, jednak w przypadku brania za dużych dawek takich składników może wywołać problemy. Niekorzystny wpływ na szkliwo ma również ścieranie. Ze względu na to nie wolno używać za długo past wybielających (z wysokim współczynnikiem RDA).

Wyjątkową ostrożnością trzeba wykazać się również jeśli chodzi o oczyszczanie zębów z resztek jedzenia. Zaniedbanie higieny oraz zbieranie się kamienia nazębnego, osłabia szkliwo oraz wywołuje choroby dziąseł i zębów. Powinno się również poznać odpowiednią technikę szorowania zębów, ponieważ za mocne lub nieodpowiednie czyszczenie może obniżać linię dziąseł oraz niszczyć szkliwo. Instrukcję odpowiedniego szczotkowania oraz korzystania z nici można osiągnąć w gabinecie stomatologicznym.