Ligatury ortodontyczne

Decyzja o polepszeniu wyglądu i zdrowia jamy ustnej zazwyczaj łączy się również z leczeniem ortodontycznym, czyli czynnościami mającymi za zadanie wyrównanie krzywych zębów i usunięcie wrodzonych lub nabytych wad zgryzu. Wśród możliwych typów aparatów ortodontycznych, stały aparat wciąż jest oceniany jako najlepszy i przynoszący najsolidniejsze rezultaty. Aby aparat ortodontyczny prawidłowo działał, musi być poprawnie założony. Mocą, która wpływa na zęby w aparacie stałym jest łuk ortodontyczny przyczepiony do ortodontycznych zamków przylepionych do poszczególnych zębów. Ligatury ortodontyczne maja za zadanie utrzymanie łuku przy zamkach.

Ligatury ortodontyczne są drobnymi gumkami, które przytrzymują ważne elementy aparatu w odpowiednim miejscu, żeby praca aparatu była zgodna z założeniami dentysty i sporządzonym planem leczenia. Nieprawidłowo ustawiony aparat może dawać ujemne wyniki i zamiast naprawiania jedynie zaszkodzi, przykładowo poprzez przesuwanie zębów w w złym kierunku i tym samym nasilenie wady. Dlatego też chociaż ligatury ortodontyczne wydają się niewielkim elementem struktury aparatu stałego, posiadają wielkie znaczenie dla właściwego leczenia ortodontycznego.

Dla większego uatrakcyjnienia, ligatury ortodontyczne można kupić w różnych kolorach, co szczególnie cieszy małych pacjentów. Starsi pacjenci najczęściej dobierają kolory ligatur tak, żeby były one mało widoczne, nie wyróżniały się zbytnio na tle zębów albo ze względu na to, czy istnieje ryzyko przebarwień ligatury w trakcie użytkowania (taki problem tyczy się głównie ligatur w białym lub innym jasnym kolorze). Zzwyczaj ligatury ortodontyczne wymienia się w ciągu miesiąca lub półtora miesiąca.

https://edclinic.pl/lang/pl/uslugi/ortodonta-torun/