Brak zęba wiąże się z potrzebą jego odbudowy, by nie dopuszczać do następnych dolegliwości. Sąsiednie zęby oraz zęby naprzeciw wymagają podparcia, inaczej one same mogą się poruszać, a ostatecznie wypadać. Z tej przyczyny trzeba od razu wypełnić brak. Wśród często stosowanych w gabinetach dentystycznych uzupełnień, są mosty protetyczne. Aby móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej muszą ciągle mieścić się zęby, jakie posłużą za oparcie dla mostu. Taki typ uzupełnienia protetycznego może więc być używany jeśli luka mieści się między zębami sąsiadującymi. Znaczącym atutem tego wyjścia jest to, że da się tak zastąpić do 3 zębów jeden obok drugiego na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, z uwagi na co są zdecydowanie bardziej komfortowe w porównaniu do ruchomych protez. Chociaż znaczna część pacjentów boi się resztek jedzenia przedostających pod most, stomatolodzy przekonują – nie ma powodów do zmartwień, ponieważ właściwie dopasowany most na to nie pozwala i pokarm nie przedostaje się do środka. Warto wziąć pod uwagę wybór mostu protetycznego, ponieważ jest to komfortowe i estetyczne wypełnienie.
Jaką mają budowę i jakie są rodzaje mostów protetycznych
Most protetyczny odznacza się bardzo prostą budową. Stworzono go z dwóch filarów, jakie nakłada się na sąsiadujących z luką zębach oraz z przęsła, jakie zasłania utracony ząb. Wyróżniamy 2 rodzaje mostów protetycznych. Taki najbardziej powszechny montuje się na odpowiednio spreparowane sąsiednie zęby, czasami bywa też tak, że filarami okazują się implanty zębowe. Taki rodzaj mostu jest niezwykle wytrzymały i stosowany w większości klinik stomatologicznych. Są również miejsca, gdzie koronę zastępującą wyrwany ząb przykleja się do pobliskich zębów pacjenta. Ta metoda jest rzadziej używana, ponieważ jest mniej trwała i da się nią uzupełnić zaledwie jeden ząb.
Zazwyczaj mosty protetyczne od stomatologa wykonywane są z kilku różnych materiałów. Całkiem estetyczne są pełnoceramiczne mosty, gdzie tak samo most oraz jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Bardzo często wykorzystywane są porcelanowe mosty na metalowej podbudowie – przeważnie ze stali, a czasem na prośbę pacjenta ze złota. Mniej trwałe i mniej estetyczne są wykonane z kompozytu (tworzywa, z którego robione są białe plomby dentystyczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.
Most protetyczny – wskazania
Przygotowanie mostu protetycznego polecane przez stomatologów jest przed wszystkim takim pacjentom, którzy chcieliby na stałe wypełnić przerwę po utracie zęba lub zębów, ale nie mogą przeznaczyć kosztów na droższe implanty dentystyczne. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, by wyeliminować widoczną przerwę i zahamować narastające przemieszczanie się zębów pobocznych oraz opóźnić zanik kości w przestrzeni braku zęba. Zanik kości to istotna sprawa, dlatego że oddziałuje nie tylko na samo zdrowie jamy ustnej, ale też sam wygląd twarzy, która może z tego powodu wyglądać starzej. Wypełnienie luki po zębie u stomatologa sprawia, że odzyskujemy prawidłowy podział sił w ciągu żucia oraz prawidłowe funkcje i konstrukcję zgryzu. Tą techniką unikamy też ryzyko tworzenia się chorób dziąseł i przyzębia z uwagi na zbierające się w luce resztki jedzenia. Kluczowym dla pacjentów zaleceniem do wykonania mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Wymóg, który należy spełnić, by stomatolog mógł zaaplikować most protetyczny jest odpowiednia jakość i ilość filarów do podtrzymania mostu. Filary należy mieć zdrowe, by obciążenie nie przyczyniło się do ich wczesnego zepsucia.
W jaki sposób przebiega wykonanie mostu protetycznego?
Bazowym etapem każdego leczenia stomatologicznego jest pełna diagnoza i badania, jakie pozwolą stomatologowi stwierdzić, czy założenie mostu protetycznego jest odpowiednim rozwiązaniem, mając na uwadze zdrowie jamy ustnej pacjenta. Gdy stomatolog nie wskaże żadnych przeciwwskazań, będzie mógł przejść do działania. Gdy według planu podstawami mostu protetycznego mają być naturalne zęby pacjenta, trzeba je przygotować. Z tego względu stomatolog musi odrobinę je oszlifować, by później możliwe było indywidualne dostosowanie mostu. Mimo strachu wielu pacjentów szlifowanie zębów nie boli, ponieważ odbywa się w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie uszkadza zębów, a wykonujący go lekarz stomatolog zawsze wie, jakie części zęba mogą być oszlifowane. Zabieg szlifowania nie będzie potrzebny przy założeniu mostu protetycznego na implantach. Kiedy zęby zostaną już przygotowane, następnym etapem zakładania mostu protetycznego jest pobranie specjalnych wycisków. Na ich podstawie, stomatolog protetyk wykona indywidualnie dobrany most. W czasie, kiedy w pracowni protetycznej powstaje most protetyczny, stomatolog zakłada most tymczasowy, którego przeznaczeniem jest ochrona oszlifowanych zębów. Kiedy w końcu most zostanie przygotowany, stomatolog dopasowuje go do jamy ustnej, a potem mocuje na stałe.
Zalety wybrania mostów protetycznych
Głównymi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość i estetyka. Za ich pomocą możemy zastąpić parę zębów na raz i przywracamy wszystkie funkcje żucia. Wypełnienie zęba mostem protetycznym przywraca piękno uśmiechu oraz zupełny komfort.