Zgrzytanie zębami

Zgrzytanie i zaciskanie zębów znacznej części sytuacji jest skutkiem częstego stresu oraz zwykle łączy się z negatywnymi skutkami dla zdrowia pacjentów. Jedną z rzadziej wspominanych wyników tego problemu (tzw. bruksizmu) są powtarzalne bóle głowy, głównie mylone z migreną. Z reguły pacjenci z bruksizmem, pomimo tego, że zaciskają zęby w niekontrolowany sposób, stosują dużą moc nacisku, która przynosi niekorzystny wpływ na wygląd uzębienia.

Do najczęściej wspominanych konsekwencji bruksizmu wchodzą w skład pęknięcia, ukruszenia oraz szybkie ścieranie zębów, a także dochodzi też do krwawienia dziąseł oraz choroby przyzębia. Bywa również tak, że pacjenci zauważają kliknięcia lub przeskakiwanie w szczęce i bóle skroni i szczęki. Na takie symptomy najlepiej reagować możliwie szybko, żeby zapobiegać następstwom tych dolegliwości.

Zazwyczaj łatwo zauważyć objawy bruksizmu. Szybka diagnoza oraz podjęte działanie, ratują kondycję uzębienia przed negatywnymi efektami tej przypadłości. Odzewem stomatologów na zgrzytanie zębów są relaksacyjne szyny. Są one miękkimi nakładkami na zęby, które zabezpieczają je oraz wspierają odprężenie szczęki. Chociaż gotowe szyny można znaleźć na przykład w aptece, najodpowiedniejsze z nich są dopasowywane przez dentystę. Wtedy pacjent ma pewność, że szyny są dopasowane do niego indywidualnie, zgodnie z jego potrzebami oraz na pewno usuną problem.

W sytuacji bruksizmu konieczna jest jak najszybsza kontrola u dentysty.