Zęby leczone kanałowo

Leczenie kanałowe oceniane jako jedno z najbardziej skomplikowanych zabiegów w gabinecie dentystycznym, wymaga doskonałego sprzętu oraz fachowego chirurga szczękowego. O tym, że normalne leczenie zachowawcze nie pomoże, może świadczyć trudny do zniesienia ból zęba, zmieniona barwa, przesadna wrażliwość lub obrzęk albo stan zapalny. W przypadku występowania sygnałów, trzeba natychmiast wybrać się do stomatologa, żeby był w stanie sprawdzić, który typ leczenia będzie właściwy. Z reguły zdarza się tak, że leczenie kanałowe to jedyny ratunek dla mocno zepsutego zęba.

Lekarz endodonta, który podejmuje leczenie kanałowe, używa mikroskopu, za pomocą którego zabieg jest w pełni precyzyjny. Dzięki użyciu mikroskopu endodonta może drobiazgowo obejrzeć zniszczoną przez bakterie miazgę zęba i ocenić, jaką część zęba będzie musiał wyczyścić.

W wypadku, gdy infekcja jest rozwinięta, najlepiej pomyśleć o zgłoszeniu się do leczenia kanałowego. Inaczej ostatnim rozwiązaniem będzie całkowite usunięcie zęba. Pustkę po wyrwanym zębie trzeba niezwłocznie wypełnić, aby nie narażać się na powstawanie nowych dolegliwości jamy ustnej. To z kolei pociąga za sobą nowe koszty – przez konieczność wykonania protezy lub zaaplikowania implantu.

Leczenia kanałowego nie powinno się obawiać, dlatego że przeprowadza się je pod efektywnym znieczuleniem miejscowym.