Zdjęcia RTG u dentysty

Radiologia w gabinecie stomatologicznym służy przede wszystkim prawidłowej diagnostyce problemu. Stomatolodzy przeprowadzają RTG, aby mogli zdobyć obszerne dane co do umiejscowienia i stanu zębów w jamie ustnej. Zwykle pozwala to na zauważenie dolegliwości, które nie są widoczne, podczas podstawowego przeglądu kontrolnego.

Radiologia w gabinecie stomatologicznym to rentgen zębów. Zwykle te prześwietlenia występują w dwóch rodzajach – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym obejmuje obraz 2-3 zębów. Plusem tego zdjęcia jest to, że dokładnie przybliża pojedyncze zęby, a to umożliwia stomatologowi diagnozę. Z drugiej strony rentgen zębów zewnątrzustne pokazuje komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne odsłania ułożenie zębów względem szczęki oraz względem siebie i zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, które daje obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich oraz podniebienia twardego.

Kiedy konieczne jest wykonanie badań rentgenowskich w dentystyce

Zdjęcia radiologiczne zębów u dentysty konieczne są dla różnych dziedzin dentystyce. Zazwyczaj, specjalistycznego wykorzystania rentgena, dentysta potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji oraz endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

Radiologia zębów zdaje egzamin diagnostyce chorób dziąseł, zębów, okołowierzchołkowych tkanek, stanów zapalnych, zmian kostnych – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – i zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie zaliczają się też jako podstawowy element przed leczeniem oraz zabiegami, które wymagają wcześniejszego ustalenia położenia zębów. Dzięki temu stomatolog ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk stwierdza, jak rozległą dziurę powstałą na skutek utraty zębów lub zęba, należy uzupełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi lub doznał urazu zębów lub szczęki, dentysta też kieruje go na wykonanie badań radiologicznych. RTG zębów unaocznia  ewentualne powikłania lub błędy – np. wskaże narzędzie, jeśli utkwiło ono w kanale zęba, a także jest koniecznym elementem diagnostyki nowotworów.

Zwykle dentysta zleca powtórzenie zdjęć RTG po zakończeniu leczenia, żeby sprawdzić jego efekty.

Jak przebiega RTG zębów u stomatologa?

Współcześnie przeważnie w gabinetach stomatologicznych wykonuje się zdjęcia radiologiczne na miejscu od ręki w czasie wizyty. To duże uproszczenie dla pacjentów, ponieważ mogą uniknąć rejestrowania się na dodatkową wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Plusem jest to, że wykonanie zdjęcia RTG zębów nie wzbudza dyskomfotu i nie oczekuje od pacjenta jakichkolwiek przygotowań. To nie problem, by normalnie zjeść posiłek, pić i przyjąć swoje lekarstwa.

Obowiązującym wymaganiem przed prześwietleniem radiologicznym zębów jest pozbycie się wszystkich metalowych przedmiotów z okolicy szyi i twarzy. Zatem na RTG u stomatologa lepiej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a chwilę przed zabiegiem należy ściągnąć okulary, protezy oraz słuchowy aparat.

Samo wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów u dentysty trwa zaledwie kilka sekund, zwłaszcza, że przy postępie technologii, zazwyczaj jest to już zdjęcie cyfrowe. Warto zauważyć, że dentysta, robiący RTG omawia z pacjentem szczegóły oraz informuje go o kolejnych etapach przeprowadzanego zabiegu.

Prześwietlenia rentgenowskie budzą obawy, co do promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, wpływa na organizm, ale nie ma powodów do obaw, ponieważ w czasie robienia zdjęcia RTG zębów u stomatologa, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Organizm pochłania tylko niewielką dawkę, a dodatkowo każdy pacjent ma na sobie specjalny fartuch ochronny. Należy pamiętać, by nie wykonywać RTG zbyt często, co najwyżej co pół roku, dlatego należy pamiętać, kiedy robiło się je ostatnio. Zdjęć RTG powinny unikać ciężarne kobiety, niezależnie od tego, czy mają je mieć przeprowadzone dla stomatologa czy innego specjalisty. Jeżeli to nie jest niezbędne lepiej, żeby ciężarna zrezygnowała z badania.

Zalety cyfrowego RTG u dentysty.

Z uwagi na to, że RTG zębów można zrobić w gabinecie dentystycznym w formie cyfrowej, warto zauważyć zalety tego rozwiązania. Dotychczas rolę nośnika RTG miała klisza, która zazwyczaj zajmowała dużo miejsca i mogła szybko ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku stomatologicznego rentgena w formie cyfrowej nie trzeba się o to martwić, ponieważ pliki można bezpiecznie trzymać w pamięci komputera. To dodatkowa zaleta, ponieważ pozwala ona na podawanie obrazu zdjęcia radiologicznego w dowolne miejsce, bez potrzeby noszenia pełnej dokumentacji radiologicznej. Dentysta może spojrzeć na nie i swobodnie powiększać zdjęcie. RTG w tej formie jest zdecydowanie trwalsze, bo trudno je zniszczyć.

Warto zauważyć, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

To badanie jest szczegółowe i świetnie sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.