Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – jak to zauważyć?

Regularne wizyty u dentysty pozwalają pacjentom nie tylko pielęgnować zdrowie i higienę jamy ustnej, ale dzięki nim można łatwo wykryć zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Zadaniem tego stawu jest poruszanie żuchwą w tył i na przód oraz w lewo i w prawo. z uwagi na to jego poprawne działanie uzależnia właściwą wymowę lub na przykład żucie pokarmów.

Wszystkie problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym da się szybko dostrzec, co sprawia, że możliwe jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. W gabinetach dentystycznych diagnozy wykonywane są za pomocą specjalnego deprogramatora pod okiem chirurga stomatologa. Zdiagnozowanie problemu nie jest trudne z uwagi na wielość pojawiających się w w takiej sytuacji objawów.

Do najpopularniejszych symptomów problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym należy zaciskanie i zgrzytanie zębami. Tak samo powszechne są trudności w gryzieniu twardego jedzenia czy szerokim otwieraniu ust oraz przymus mocnego przyciskanie zębów, żeby stykały się ze sobą. Bywa również tak, że pojawiają się kliknięcia i trzaski w stawach lub obserwujemy szybkie starcie, zniszczenie czy nadwrażliwość zębów. Takich objawów nie należy bagatelizować, ponieważ towarzyszą im często bóle głowy, karku albo pleców, a ponadto przechylenia zębów i problemy z pozostałymi stawami.