Z jakiego powodu warto kupować płyn do płukania jamy ustnej?

Chociaż warto stosować płyn do płukania jamy ustnej, nie należy traktować go jako zamiennika szczotkowania, a raczej dopełnienie procesu pielęgnacji. Według dentystów baza poprawnej troski o zęby jest co najmniej dwukrotne szczotkowanie w ciągu dnia. Warto wzbogacić ją dodatkowo o płyn do płukania jamy ustnej.

Dentyści zalecają kupowanie płynu przede wszystkim z uwagi na to, że dociera do zakamarków w jamie ustnej. Niekiedy dzięki stosowaniu płynu wymywamy odłożony osad z miejsc, do których trudno sięgnąć szczoteczką. Co więcej aktywne składniki płynu uzupełniają działanie pasty i normują pH jamy ustnej. Dodatkowo w zależności od składu mogą mieć działanie chroniące dziąsła, wybielające, łagodzące czy na przykład odświeżające . Są takie, co wzmacniają szkliwo i przyspieszają regenerację błon śluzowych. Powinno się przeczytać skład, głównie dlatego, że dentyści ostrzegają przed płynami zawierającymi alkohol. Alkohol może wysuszać jamę ustną, a płyn powinien ochraniać a nie szkodzić. Należy również zwrócić uwagę na ilość fluoru, dlatego że jego zbyt wysokie dawki nie są korzystne dla naszych zębów.

Należy więc stosować płyn do płukania jamy ustnej jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji niekoniecznie nawet zaraz po myciu zębów. W tej roli świetnie sprawdzają się płukanki ziołowe, które też walczą z bakteriami.