Z jakiego powodu oczyszczanie języka jest istotne?

Higiena jamy ustnej to w głównej mierze sumienne szorowanie zębów z pozostałości pokarmów. Nie wolno zapominać, że bakterie kumulują się nie tylko na powierzchni zębów, jak i w całej jamie ustnej. Samo szczotkowanie zębów nie pozbywa się więc 100% bakterii. Patrząc na formę języka, bakterie bez problemu się na nim odkładają. Dlatego stomatolodzy zwracają uwagę, że pragnąc w pełni dbać o jamę ustną, należy codziennie czyścić też język. Wszystko dlatego, że jeżeli bakterie stale przebywają w jamie ustnej powstają dolegliwości związane z higieną zębów.

Niekiedy szczoteczki do zębów zaopatrzone są w dodatkowe gumowe elementy przeznaczone do czyszczenia języka. Element szczoteczek, który pomoże nam zachować czystość języka znajdziemy tak samo w przypadku sonicznych szczoteczek do zębów (np. jako specjalna końcówka), jak i w przypadku zwykłych szczoteczek. Do czyszczenia języka stomatolodzy polecają łatwo dostępne specjalne czyściki lub skrobaczki, przeważnie wykonywane z gumy, jakie skutecznie usuwają bakterie z powierzchni języka.

Technika oczyszczania języka okazuje się całkiem łatwa. Starczy robić koliste ruchy i z prawa na lewo tak, by w pełni usunąć bakterie. Do tego można też posłużyć się pastą do zębów, a końcowy wynik dobrze poprawić płukanką do ust. Tego typu kroki bardzo dobrze oczyszczają jamę ustną z bakterii i są świetnym elementem higienizacji. Dla utrzymania pełnej higieny najlepiej umawiać się na częste kontrole u dentysty.