Z czego wynikają problemy ósemek

Wyrastanie ósemek może powodować kłopoty. Zwykle okres wyrzynania się ósemek jest rozłożony w czasie oraz w wielu przypadkach bolesny. Nie u wszystkich ludzi ósemki się wyrzynają. Bywa tak, że rośnie jedna lub dwie, czasem nie rosną w ogóle. Decydują o tym uwarunkowania genetyczne oraz z reguły przestrzeń w szczęce. Obecne przy wyrzynaniu się ósemek obrzęk dziąsła i ból nie we wszystkich przypadkach przesądzają o tym, że rosną w nieprawidłowo. Mimo to należy skonsultować się w klinice stomatologicznej, by uniknąć nieprzyjemnych efektów nieodpowiedniego wzrostu ósemek.

Problem pojawia się w sytuacji, kiedy wyrzynanie ósemek jest błędne. Na przykład kiedy rosną wykrzywione czy ponad linię innych zębów, wpijają się w policzek, drażnią dziąsła albo stają się zębami zatrzymanymi. Najsilniejszy ból może odezwać się ze względu na ucisk na inne trzonowce, a czasami kiedy w okolicy występuje próchnica. Oprócz bólu w trakcie wyrastania ósemek może wystąpić też szczękościsk, gorączka, a nawet obrzęk oraz stan zapalny. Pojawienie się takich symptomów nie we wszystkich przypadkach kończy się na ekstrakcji ósemek, jednak stomatolog powinien zaradzić na problem.

Bywa tak, że ósemki stomatolog wyrywa zapobiegawczo, dlatego że w wielu przypadkach szczotkowanie ich jest trudne, co zwykle prowadzi do powstawania próchnicy. Oprócz usunięcia ósemek stomatolog może wesprzeć pacjenta także innymi sposobami. Żeby ułatwić proces wyrastania, może przyciąć dziąsło oraz przepisać środki przeciwbólowe i antybiotyki.