Z czego wykonywane są korony zębowe na implanty stomatologiczne?

Rozwiązaniem problemów pacjentów z brakiem zębów są zabiegi implantacji, czyli aplikowania implantów w miejscu albo miejscach, z których z różnych przyczyn doszło do ekstrakcji zębów. O ile sam implant, wykonywany najczęściej z tytanu, trafia w kość szczęki i jest niewidzialny dla innych , tak wybór surowca na koronę zęba jest jeszcze bardziej ważny. Kluczowym celem sztucznej korony zęba jest szczere odwzorowanie pozostałych zębów w jamie ustnej, żeby różnica pomiędzy nimi była niewidoczna.

Jednym z najdoskonalszych tworzyw na koronę na implancie jest cyrkon. Korony cyrkonowe cechują się dużą trwałością i odpornością na urazy mechaniczne, biologiczną zgodnością, a także barwą, która przypomina prawdziwe zęby. To oznacza, że dużą zaletą koron cyrkonowych jest ich wysoka estetyka, która usatysfakcjonuje ceniących sobie wygląd pacjentów. Dodatkowo korony cyrkonowe nie powodują przebarwień dziąseł (tak jak to jest możliwe przy użyciu innych materiałów) oraz są lekkie, co pomniejsza ryzyko przeciążenia.

Równie istotnymi pozytywami koron cyrkonowych na implantach jest również to, że w trakcie korzystania, ich obecność w jamie ustnej nie wpływa na smak spożywanego posiłku czy napojów. Dodatkowo są one niewrażliwe na działanie kwasów, powstających z rozkładu cukrów oraz na zmiany temperatur i korozję. Co więcej w trakcie przeprowadzanych światowo badań klinicznych, nie wykryto u pacjentów żadnych reakcji alergicznych. Korony cyrkonowe na implantach mają więc wiele pozytywnych cech, jednak ich świetna jakość mocno zawyża ich cenę.