Wypełnienie kompozytowe, czyli biała plomba u dentysty

Co sprawia, że wypełnienie kompozytowe zęba stało się tak często stosowane w stomatologii? Wiele lat wcześniej aplikowane amalgamatowe plomby wyróżniał ciemno-szary kolor, dlatego było one mało estetyczne, co więcej pośród opinii pojawiły się głosy, że znajdująca się w tego typu wypełnieniach rtęć może nie jest zbyt zdrowa. Materiałem, jaki wyparł wypełnienia amalgamatowe} stały się więc wypełnienia kompozytowe.

Największą zaletą plomb kompozytowych jest ich kolor. Dentysta może bez trudu dostosować ich kolor do indywidualnego odcienia zębów, to sprawa, że wypełnienia kompozytowe są właściwie niewidoczne. Dlatego dobrze sprawdzają się również w przypadku przednich zębów. Oprócz wysokiej estetyki, białe wypełnienia cechują się również wytrzymałością oraz szczelnością. Bardzo dobrze przywierają do tkanki zęba, dzięki czemu ciężej o rozwój próchnicy w szczelinach. Do najważniejszych plusów wliczamy również możliwość prostego formowania kształtu podczas aplikowania takiej plomby. W ten sposób dentysta dostosowuje wypełnienie do zęba, dlatego oszczędza większą część zdrowej tkanki.

Plomby kompozytowe są też bezpiecznym surowcem, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. Dzięki wysokiej estetyce wypełnień kompozytowych, białe plomby są zdecydowanie chętniej wybierane przez dentystów. Po założeniu i utwardzeniu doskonale {zespajają|łączą| się z zębami i służą przez wiele lat. Dlatego też wzrosła ich popularność i obecnie są najczęściej stosowane w klinikach dentystycznych.