Wygodne wypełnienia protetyczne – mosty

Miejsce po utraconym zębie należy wypełnić nie tylko z uwagi na walory estetyczne uśmiechu, ale także z uwagi na kondycję innych zębów. Obok sposobów uzupełnienia przerwy takich, jak protezy ruchome albo implanty, są mosty protetyczne.

Zastosowanie mostu protetycznego pozwala na wypełnienie przerwy po usuniętym zębie, opierając go na naturalnych zębach pacjenta. Mosty protetyczne są zbudowane z 3 cząstek: 2 filarów, czyli koron zębowych, które mocuje się na zęby w pobliżu  przerwy oraz z przęsła, które uzupełnia przerwę. Taki sposób odbudowy jest o tyle funkcjonalny, że aplikuje się go na stałe, co jest zdecydowanie bardziej wygodne w odróżnieniu od protez ruchomych.

Kryterium, które należy wypełnić, by móc zastosować most protetyczny, jest posiadanie bliskich zębów, które staną się podporą dla mostu. Żeby protetyczny most mógł być założony dentysta obrabia zęby pacjenta oraz przygotowuje je do funkcji oparcia.

Protetyczne mosty są tak wygodne, że mocuje się je często w przypadku przerw obejmujących większą liczbę zębów zamiast jednego. Wbrew obawom niektórych pacjentów, mosty protetyczne są tak dopasowywane do jamy ustnej, że cząstki posiłków nie przedostają się pod nie. To daje dużą wygodę.

Dodatkowym plusem protetycznych jest to, że stanowią praktyczne wypełnienie oraz jednocześnie odtwarzają usunięte zęby na poziomie funkcjonalnym i estetycznym.