W jakich sytuacjach przeprowadza się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe stomatolog endodonta przeprowadza przeważnie w trudnych sytuacjach. Najczęściej leczenie kanałowe konieczne będzie wtedy, kiedy miazga zęba będzie głęboko zepsuta przez bakterie i próchnicę, dlatego ząb psuje się od wewnątrz. Z reguły powodem przeprowadzanego w gabinecie dentystycznym zabiegu endodontycznego są też zgorzele i martwica miazgi zęba oraz zmiany okołowierzchołkowe, obumarcie lub głębokie starcie zębów. Czasami zabieg endodontyczny pod mikroskopem należy przeprowadzić, jeśli np. po wystąpieniu urazu dochodzi do odkrycia miazgi zęba.

Są również takie przypadki leczenia endodontycznego, co nie są skutkiem chorób czy urazów. Na przykład to może być błędnie wykonany wcześniej zabieg, po jakim w kanale zębowym zostało odłamane narzędzie stomatologiczne. Endodonta postara się zadziałać także w przypadku zablokowanego kanału. Zablokowanie przeważnie pojawia się na skutek zwężenia lub zrośnięcia się kanałów, nienaturalnego przebiegu lub z uwagi na jego niepoprawne wypełnienie. Czasem zabieg endodontyczy potrzebny jest również po zdjęciu koronowo-korzeniowego wkładu.

Leczenia endodontycznego nie należy się obawiać, bez względu jaki to problem, z jakim pacjent zgłasza się do stomatologa endodonty. We współczesnej stomatologii w sumie każdy zabieg dentystyczny przeprowadzany jest pod skutecznym znieczuleniem, dlatego zabiegi zupełnie nie bolą. Zdecydowanie lepiej zgłosić się do stomatologa, aby coś poradził oraz przeprowadził leczenie, niż pozwolić na pogłębianie się problemu.