Leczenie kanałowe pod mikroskopem dentysta endodonta realizuje zazwyczaj w szczególnych sytuacjach. Przeważnie leczenie kanałowe konieczne będzie w sytuacji, gdy miazga zęba została mocno zepsuta przez próchnicę, a więc ząb psuje się dogłębnie. Z reguły przyczyną wykonywanego w gabinecie dentystycznym zabiegu endodontycznego są także zgorzele i martwica miazgi i zmiany zmiany przy wierzchołku, obumarcie lub głębokie starcie zębów. Bywa tak, że leczenie kanałowe pod mikroskopem trzeba podjąć, jeżeli np. po wystąpieniu urazu dochodzi do odsłonięcia miazgi zębowej.
Istnieją jednak takie przypadki leczenia endodontycznego, jakie nie wynikają z chorób czy urazów. Przykładem tego może być nieprawidłowo przeprowadzony wcześniej zabieg, przez co w kanale zęba zaklinowało się ukruszone narzędzie dentystyczne. Endodonta musi pomóc również w przypadku niedrożności kanału. Niedrożność najczęściej występuje w wyniku zrośnięcia się lub zwężenia kanałów, nietypowego przebiegu albo z uwagi na jego nieodpowiednie wypełnienie. Czasem leczenie kanałowe potrzebne jest także po usunięciu koronowo-korzeniowego wkładu.
Leczenia endodontycznego nie należy się obawiać, niezależnie od problemu, z którym pacjent przychodzi do stomatologa endodonty. W nowoczesnej stomatologii w sumie każdy zabieg wykonywany jest pod skutecznym znieczuleniem, dlatego zabiegi są bezbolesne. Znacznie lepiej zgłosić się do stomatologa, aby coś zaradził i rozpoczął leczenie, niż pozwolić na pogłębianie się problemu.