W jaki sposób dbać o zdrowie dziąseł?

Od zdrowia dziąseł zależne jest to, czy nasze zęby będą w dobrym stanie. Dziąsła to także kluczowy element w ciągu gryzienia pokarmu. Na skutek schorzeń dziąseł, zęby stają się słabe, z uwagi na co mogą powstawać problemy z przegryzaniem. Źródeł problemów z dziąsłami jest wiele, dlatego stomatolodzy kierują uwagę na to, w jaki sposób je pielęgnujemy.

Bazowym źródłem chorób dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Niestaranne albo niezbyt częste mycie zębów sprawia, że w jamie ustnej gromadzą się pozostałości jedzenia. To wiedzie do następnego kłopotu, czyli gromadzenia się kamienia nazębnego. Zdaniem dentystów powodem schorzeń dziąseł są także wady zgryzu, przez jakie niełatwo szczotkować zęby. Choroby dziąseł wynikają ze względu na wystąpienie mechanicznych urazów. Dla przykładu od nieodpowiedniego szczotkowania czy korzystania z niedostosowanej protezy. To może rozpocząć proces recesji (osuwania się) dziąseł oraz dalszych kłopotów, jakie naprawią tylko bardziej skomplikowane zabiegi dentystyczne.

Z reguły oznaką stanów zapalnych w dziąsłach są ból, zaczerwienienie, a czasem krwawienie w trakcie szczotkowania. Pojawia się też nadwrażliwość na temperaturę albo słodycze. Da się jednak wzmocnić dziąsła poprzez masowanie dentystycznymi miękkimi szczoteczkami z gumy, wcierać specjalne żele przeciwzapalne albo używać kojących naparów z ziół. Powinno się systematycznie odwiedzać klinikę stomatologiczną, dzięki czemu na bieżąco będzie mógł dbać o zdrowie dziąseł.