Celem szkliwa jest ochrona zębiny na całej przestrzeni korony zębowej przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami, jakie zwykle kończą się uszkodzeniem zębów. Z tego powodu dbanie o szkliwo i wzmacnianie go jest jednym z najbardziej kluczowych czynności, które trzeba robić w trosce o mocne zęby.
W głównej mierze szkliwo ulega uszkodzeniu ze względu na dwa czynniki. Pierwszym są kwasy wynikające z bakterii, drugim normalne starcie. Bywa tak, że w wyniku problemów na przykład wady zgryzu czy zgrzytanie zębów, czyli bruksizm, starcie szkliwa następuje szybciej. Oba te przypadki można wyleczyć dzięki wizycie u dentysty.
Jeśli chodzi o szkliwo popularnym problemem jest demineralizacja, wywoływana przez bakterie i kwasy. Umocnienie szkliwa zębów można uzyskać poprzez poprawną dietę, w której np. zostanie ograniczone spożycie cukrów. Wielki wpływ na odbudowę i wzmocnienie szkliwa ma również używanie fluoru. Jego działanie przeciwpróchnicze daje skuteczne rezultaty, szczególnie, jeśli pacjenci stosują pasty z fluorem i regularnie odwiedzają dentystę na zabieg fluoryzacji.
Także dokładne szczotkowanie i właściwa higienizacja, pozwalają utrzymać szkliwo w dobrym stanie. Jeżeli jednak okaże się, że pacjent z różnych względów ma problemy ze szkliwem, dobrym sposobem jest rozmowa ze stomatologiem, który sprawdzi, w jaki sposób można naprawić albo zastąpić uszkodzone szkliwo.