Uzupełnienia protetyczne są o wiele wygodniejsze, kiedy są założone na stałe w jamie ustnej. Dzięki temu nie krępują w codziennych czynnościach, nie wywołują bólu, nie ocierają ani nie kaleczą miękkich tkanek w jamie ustnej. Tak jak to się zdarza korzystając z protez ruchomych. Najważniejszym wyznacznikiem odpowiedniej protezy jest jej poprawne dostosowanie. To szczególnie istotny czynnik zwłaszcza w przypadku protez całkowitych, których używają osoby bez zębów. Nowoczesnym sposobem na unieruchomienie protezy, jest oparcie jej na implantach.
Zwykle w takiej sytuacji całkowitą protezę mocuje się na dwóch lub czterech implantach. Implanty trafiają w kości szczęki, gdzie muszą się zarosnąć oraz być przyjęte przez ciało. Później dostosowaną do pacjenta protezę opiera się na nich na stałe. To rozwiązanie usprawnia jakość życia pacjentów oraz jest zwykle stosowaną metodą protetycznych. Z uwagi na to, że implanty szybko zespalają się z tkankami oraz są bardzo solidne, taka proteza pozostaje dobra przez długi czas. Co więcej wypełnienie braków zębów sprawia, że kości szczęki przestają zanikać. To oznacza pozytywny wygląd twarzy oraz komfort w czasie spożywania pokarmów.
Stałe uzupełnienie oparte na implantach nie pozwala, by cząstki pokarmów zbierały się pod protezą oraz drażniły jamę ustną. Za sprawą użycia zaledwie 2 lub 4 implantów proteza jest stabilna, a koszty mniejsze niż w przypadku implantacji całkowitej.