Usuwanie ósemek

Chociaż ósemki pojawiają się w ludzkiej jamie ustnej na samym końcu, mogą powodować wiele nieprzyjemności. Przyjmuje się, że zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów się nie narusza. Istnieją jednak pewne przypadki, co oznaczają, że konieczne jest usunięcie ósemki.

Często proces wyżynania się ósemek jest utrudniony na przykład z uwagi na brak przestrzeni w jamie ustnej. Ósemki, które nie mają wystarczającej przestrzeni, uciskają pozostałe zęby. To sprawia zazwyczaj dokuczliwy ból i przemieszczanie się innych zębów. To może oddziaływać na rozwój albo nasilenie wad zgryzu. Niewystarczająca przestrzeń w jamie ustnej dla wszystkich zębów może również wywoływać kłopoty w trakcie szerokiego otwierania ust. Dla pacjenta to oznacza pewien dyskomfort, jakiego warto się pozbyć.

Usuwanie ósemek konieczne jest również wtedy, gdy ząb psuje próchnica, szczególnie w zaawansowanym stadium. Taka choroba może szybko atakować sąsiednie zęby, dlatego powinno się zlikwidować jej źródło. Bywa również tak, że blisko zęba pojawia się obszerny stan zapalny dziąsła, zazwyczaj wywołany właśnie próchnicą. W takim wypadku usunięcie staje się jedyną metodą zlikwidowania problemu.

Ekstrakcja zębów w gabinecie stomatologicznym nie boli, dzięki używanym znieczuleniom.