Ukruszony ząb – Co dalej?

Do ukruszenia lub złamania zęba może dojść w rezultacie odmiennych sytuacji. Pęknięcie może powstać przez osłabienie zęba chorobą, uraz mechaniczny i np. w rezultacie niedobrych nawyków (np. zdejmowania zębami kapsli z butelek). W takim wypadku trzeba jak najszybciej umówić na wizytę z dentystą. W czasie konsultacji w gabinecie dentystycznym warto poradzić się, jakie rozwiązanie urazu okaże się najlepsze według stomatologa.

Na podstawie tego, jak duże jest złamanie zęba, da się ratować go na kilka sposobów. Drobne nadłamanie odbuduje odrobina kompozytu dentystycznego. Skutecznym sposobem jest także wykorzystanie wkładu korzeniowo-koronowego. Z kolei pęknięcia oraz małe złamania uzupełni licówka stomatologiczna. Aplikuje się je na powierzchni zębów, więc są bardzo dobrym sposobem zasłonięcia urazu. W sytuacji poważnego złamania konieczne będzie zaaplikowanie nowej korony. Korona stomatologiczna sprawdza się także po leczeniu kanałowym, które ratuje ząb, gdy jego większa część ulega infekcji.

W sytuacji głębokiego złamania zęba, które dociera aż do korzenia, najczęściej jedynym sposobem zaradzenia na problem jest usunięcie zęba. W tej sytuacji z reguły dentysta wskazuje zastosowanie implantu dentystycznego, jaki w najwierniejszy sposób odtworzy ząb na nowo. Metod naprawy złamanego lub pękniętego zęba w klinice stomatologicznej jest sporo, więc lepiej nie zwlekać.