Stomatologia estetyczna

Nowoczesne zabiegi w gabinecie dentystycznym

Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej bazuje na osiągniętej przez lata wiedzy stomatologów oraz na rozwoju technik i technologii używanych w leczeniu stomatologicznym. Zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej odbudowują piękno uśmiechu, a znaczna część z nich, dostępnych jest praktycznie od razu podczas kilku, a czasem nawet jednej wizyty w klinice stomatologicznej. Od niedawna pacjenci mogą skorzystać z wielu technik, które eliminują przebarwienia i poprawiają kształt zębów, a także uzupełniają braki. Tym sposobem każdy pacjent, jaki pojawi się u stomatologa, wychodzi z gabinetu zadowolony z pięknego uśmiechu w jeden dzień. Które nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są przede wszystkim znane i na czym polegają?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu (DSD)

Duża część pacjentów zastanawia się, jaki będzie ich uśmiech po zakończonym leczeniu dentystycznym. Nie tak dawno na ostateczny rezultat musieli czekać aż do zakończenia leczenia i całkowitego wygojenia tkanek – w zależności od zabiegów dentystycznych. Obecnie stworzono możliwość poznania efektu pracy dentysty zanim ten rozpocznie leczenie. Techniką tą jest cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli Digital Smile Design (DSD).

Na czym to polega? Digital Smile Design to współczesna, elektroniczna wizualizacja uśmiechu. Na bazie materiałów pochodzących wprost od pacjenta – tj. odpowiednich zdjęć: uśmiechu na wprost i z profilu oraz zdjęć rentgenowskich – stomatolog przy zastosowaniu specjalnego programu wprowadza wszystkie poprawki. Przy pomocy tzw. linii referencyjnych dobiera kształt i kolory zębów oraz oddziaływanie zmian na ogólny wygląd twarzy i szczęki pacjenta. Ponadto Digital Smile Design można zastosować mając już gotowy plan leczenia stomatologicznego, dzięki czemu pacjent obejrzy etapy zmian albo użyć programu w roli stworzenia planu. Za pomocą cyfrowego projektowania uśmiechu pacjent może przekazać stomatologowi jakiego efektu oczekuje, natomiast stomatolog pokaże pacjentowi, które nowoczesne zabiegi stomatologiczne będą niezbędne do uzyskania wybranego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że powinno się zastąpić usunięte zęby nie tylko ze względu na wygląd, ale też zdrowie jamy ustnej, już wiemy. Znaczna ilość pacjentów w tym celu decyduje się na zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego. O ile dotąd, chociaż implanty są najtrwalszym i zdaniem stomatologów najlepszym wśród uzupełnień protetycznych, cały zabieg ciągnął się przez parę miesięcy, ponieważ wszczepienie implantów stomatologicznych wiąże się obszernym czasem integracji kości z implantem. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej pozwoliły na całkowite zmniejszenie tego czasu. Obecnie dostępny jest zabieg aplikacji implantów w jeden dzień.

Chociaż i w tym zakresie implant musi zespoić się z kością, co wymaga czasu, za sprawą nowoczesnej technologii stomatologii estetycznej pacjent opuszcza klinikę dentystyczną ze wspaniałym uśmiechem zaledwie w jeden dzień. Dentyści stworzyli do tego nowoczesną protetyczną odbudowę tymczasową, jaką da się zaaplikować od razu na nowo wszczepiony implant w ciągu tej samej wizyty. Niesie to ze sobą dwie korzyści. Po pierwsze pacjent wychodzi z gabinetu dentystycznego z pełnym uśmiechem w jeden dzień. Tymczasowa proteza osłania implant ułatwiając jego łączenie z kością. Kiedy już implant dentystyczny całkowicie zrośnie się z kością, pacjent wraca na dodatkową wizytę, podczas której stomatolog zamienia uzupełnienie tymczasowe na uzupełnienie stałe.

Wybielanie zębów lampą Beyond w gabinecie stomatologicznym

Profesjonalne wybielanie zębów lampą Beyond jest kolejnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W porównaniu z innymi technikami wybielania zębów, użycie przeznaczone do tego lampy gwarantuje zdecydowanie lepsze rezultaty przy nawet pojedynczej wizycie. Wybielanie usuwa wszystkie przebarwienia zgromadzone na skutek diety, dlatego że nawet w pełni zdrowe zęby mogą mieć, nieestetyczny żółty kolor. Zaletą wybielania zębów lampą Beyond jest technologia naświetlania, jaka eliminuje większość przebarwień, a obok tego usuwa do 98% bakterii. Inną zaletą takiego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest też korzystny wpływ na utwardzenie kompozytów stomatologicznych oraz zmniejszenie zapalnych stanów.

Co więcej sam zabieg wybielania w gabinecie stomatologicznym jest całkiem komfortowy i nie zabiera wiele czasu. Szczególnie istotnym elementem jest mobilność lampy, dzięki czemu da się dotrzeć do całej jamy ustnej. Warto wiedzieć, że stomatolog może swobodnie regulować moc lampy i tym samym dopasować się do potrzeb pacjenta.

Korony i licówki stomatologiczne

Estetykę uśmiechu da się poprawić również za pomocą koron protetycznych oraz licówek stomatologicznych. Korony służą wymianie zębów na przykład po zabiegu endodontycznym pod mikroskopem lub do umieszczenia jej na implancie. Wykorzystuje się je w głównej mierze z uwagi na to, że rewelacyjnie imitują zwykłe zęby. Przygotowuje się je z cyrkonu lub z porcelany, dzięki czemu są wyjątkowo estetyczne.

Natomiast licówki dentystyczne to cienkie nakładki, które zakłada się od razu na zęby. Pod licówkami da się ukryć niemożliwe do usunięcia przebarwienia, np. w przypadku zębów martwych, które nie odpowiadają na wybielanie. Licówki wykorzystuje się również jako sposób korekty drobnych wad kształtu zębów. Zakładając licówki możemy ukryć np. przerwę między zębami (diastemę) lub ukruszony fragment zęba.

edclinic.pl/zabiegi-stomatologiczne-torun-cennik/