Sposób na bezzębie – implanty stomatologiczne vs. całkowite uzupełnienie protetyczne?

Bezzębie, czyli całkowity brak zębów to wypadek szczególny, gdzie powinno wybrać się do dentysty. Brak zębów powoduje nie tylko dyskomfort, ale też negatywnie oddziałuje na zdrowie dziąseł. Wskazane w tym przypadku leczenie protetyczne przywraca funkcje narządu żucia i możliwość właściwej wymowy (usuwa seplenienie). Jaką metodą zatem odzyskać na nowo estetykę uśmiechu oraz zdrowie?

Zajmujący się protetyką dentyści mają w zanadrzu parę rozwiązań, ale obecnie zwykle wybieranymi metodami są implanty albo użycie tradycyjnej protezy całkowitej. Chociaż te rozwiązania nieźle radzą sobie z bezzębiem, mają swoje mocne i słabe strony. Zdarza się, że korzystanie z protezy może być nieodpowiednie dla pacjenta z uwagi na np. nietypowe warunki budowy szczęki. Takie protezy nie są też wieczne. Co parę lat należy kupić nową protezę, ponieważ z czasem nie są już tak dopasowane, jak na początku.

Wszczepienie implantów natomiast zabiera trochę czasu, chociaż efekt jest trwały i przy regularnej higienizacji, może posłużyć nawet do końca życia. Odbudowa funkcjonalności jamy ustnej dzięki implantom to leczenie dłuższe z uwagi na na konieczność włożenia implantu w kości szczęki i żuchwy. Implant przed zasadzeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi zespoić się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Wybierając pomiędzy implantami, a protezą całkowitą warto wziąć pod uwagę własną wygodę.