Skąd wiadomo, że jedynym sposobem ratunku zęba będzie leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe skupia się na ratowaniu zębów, które z wielu przyczyn są dogłębnie zepsute. Dentyści trudniący się leczeniem kanałowym badają i starają się zwalczać choroby miazgi zębów i okołowierzchołkowych tkanek. Zwykle leczenie kanałowe jest potrzebne wtedy, kiedy pojawia się martwica, zapalenie czy zgorzel zęba.

Główne sygnały, jakie wskazują na to, że dzieje się coś szkodliwego to przeważnie ból, ćmienie i opuchnięcie zęba. Niekiedy pojawia się także nadmierna wrażliwość na ciepło i zimno, a także ból towarzyszący gryzieniu pokarmu i picia. Ponadto można też zauważyć zmianę barwy zęba. W takim wypadku trzeba niezwłocznie skontaktować się z dentystą. Pojawienie się tych sygnałów nie za każdym razem oznacza, że potrzebne jest leczenie kanałowe, ale wizyta jest konieczna do wystawienia diagnozy.

W gabinecie dentystycznym stomatolog ustali przyczyny bólu albo zmian wokół zębów. Zwykle choroby miazgi zęba pojawiają się w skutek próchnicy albo zgromadzonych bakterii. Przyczyną problemu staje się niekiedy uraz zęba albo zakażenie. Dlatego stomatolog endodonta powinien dogłębnie sprawdzić zdrowie jamy ustnej. W ten sposób oceni, czy potrzebne jest leczenie kanałowe, czy mniej inwazyjny zabieg stomatologiczny.

Jeśli trzeba będzie wykonać leczenie kanałowe, nie trzeba się go lękać. Przy współczesnym leczeniu pod mikroskopem zabieg przebiega szybko i bez bólu.