Licówki stomatologiczne, choć traktujemy jako protetyczne uzupełnienia, najczęściej służą poprawie wyglądu estetycznego uśmiechu. Dzięki nim dentysta poprawia kolor i kształt zęba albo zasłania wady jak minimalne pęknięcia i plamy. Licówki świetnie sprawdzają się także w maskowaniu nieestetycznych wad zgryzu na przykład diastemy. Licówki stomatologiczne wykonuje się przede wszystkim z trzech surowców: z akrylu, kompozytu i porcelany.
Licówki akrylowe – z reguły stosuje się przed założeniem właściwej licówki, aby ochronić świeżo wypolerowany ząb przed zniszczeniem. Z uwagi na to, że są one z akrylu są grubsze i o wiele mniej estetyczne od innych, a oprócz tego są o wiele mniej trwałe. Z uwagi na to zakłada się je tylko tymczasowo.
Licówki kompozytowe – są mocniejsze od akrylowych i znacznie bardziej estetyczne. Łatwo dostosowuje się ich barwę do zębów naturalnych, ale kompozytowe licówki są wszędzie takie same w kolorze, co oznacza, że czasem można zobaczyć, że są sztuczne. Choć wystarczają na długo i można z nich korzystać przez lata należy o nie dbać, przede wszystkim zabiegami profesjonalnej higienizacji w gabinecie dentystycznym, z uwagi na to, że z czasem mogą przebarwiać się na żółto.
Licówki porcelanowe – ich najlepszą zaletą uznaje się to, że wiernie odzwierciedlają kolor zębów i optycznie praktycznie nie odbiegają od pozostałych zębów. Te licówki są również szczególnie trwałe i odporne na przebarwienia. Ze względu na to pacjenci, którym szczególnie zależy na najwyższej estetyce uśmiechu wybierają właśnie takie licówki stomatologiczne.