Radiologia u stomatologa

Rentgen zębów w gabinecie dentystycznym

Radiologia u stomatologa służy prawidłowej diagnostyce przypadku. Stomatolodzy przeprowadzają prześwietlenia radiologiczne, aby mogli uzyskać konieczne informacje dotyczące położenia oraz stanu zębów w jamie ustnej. Z reguły dzięki temu następuje zauważenie problemów, które nie są widoczne, w czasie rutynowego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia u stomatologa to nic innego jak rentgenowskie prześwietlenia zębów. Z reguły te prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym przedstawia obraz 2-3 zębów. Zaletą tego zdjęcia jest to, że drobiazgowo przybliża pojedyncze zęby, co umożliwia dentyście diagnozę. Natomiast RTG zębów zewnątrzustne pokazuje komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne odsłania umiejscowienie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, co przedstawia obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich oraz podniebienia twardego.

W jakich przypadkach potrzeba badań rentgenowskich w dentystyce

RTG zębów u stomatologa przeprowadza się dla wielu działów dentystyce. Z reguły, specjalistycznego skorzystania z rentgena, stomatolog potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, protetyce i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

Rentgen zębów przydaje się diagnozowaniu chorób zębów, dziąseł, okołowierzchołkowych tkanek, zapalnych stanów, zmian kostnych – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – lub zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie zaliczają się też jako podstawowy element przed zabiegami i leczeniem, które oczekują wcześniejszego ustalenia ułożenia zębów. Dzięki temu stomatolog ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk stwierdza, jak dużą lukę powstałą na skutek utraty zębów lub zęba, trzeba wypełnić.

Jeśli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku albo ucierpiał przez uraz mechaniczny zębów lub szczęki, dentysta też kieruje go na wykonanie badań radiologicznych. RTG zębów ukazuje  ewentualne błędy czy powikłania – np. pokaże narzędzie, jeżeli utkwiło wewnątrz kanału zęba, a do tego jest koniecznym elementem diagnostyki nowotworów.

Najczęściej dentysta zleca powtórzenie badań RTG po zakończeniu leczenia, żeby sprawdzić jego efekty.

Na czym polega rentgen zębów w gabinecie stomatologicznym?

Obecnie w wielu gabinetach stomatologicznych realizuje się badania radiologiczne na miejscu od razu w czasie wizyty. To spore ułatwienie dla pacjentów, bo nie muszą umawiać się na następną wizytę, czy specjalnie szukać pracowni RTG. Plusem jest to, że wykonanie zdjęcia radiologicznego zębów nie sprawia bólu oraz nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Warto normalnie zjeść śniadanie, pić oraz zarzyć swoje leki.

Konkretnym przygotowaniem przed prześwietleniem rentgenowskim zębów jest zdjęcie wszystkich przedmiotów z metalu z obszaru twarzy i szyi. Co oznacza, że na rentgen u dentysty lepiej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a chwilę przed zabiegiem trzeba ściągnąć protezy, okulary oraz słuchowy aparat.

Samo przeprowadzenie zdjęcia rentgenowskiego zębów u stomatologa trwa tylko kilka sekund, zwłaszcza, że przy postępie technologicznej, najczęściej jest to już zdjęcie w formie cyfrowej. Warto dodać, że dentysta, robiący rentgen przedstawia pacjentowi szczegóły oraz informuje go o wszystkich etapach przeprowadzanego badania.

Prześwietlenia RTG budzą niepokój, pod względem promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, ma negatywne skutki, natomiast nie trzeba się martwić, bo w czasie robienia prześwietlenia rentgen zębów u dentysty, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Ciało przyswaja tylko niewielką dawkę, a ponadto każdy pacjent ma na sobie specjalny ochronny fartuch. Należy pamiętać, by nie zapisywać się na rentgen zbyt często, co najwyżej co pół roku, dlatego trzeba pamiętać, kiedy miało się je ostatnio. Zdjęć rentgenowskich muszą omijać ciężarne kobiety, bez różnicy, czy mają być przeprowadzone dla dentysty czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest absolutnie niezbędne lepiej, żeby ciężarna zrezygnowała z badania.

Zalety radiologii cyfrowej u stomatologa.

Skoro rentgen zębów można zrobić w gabinecie stomatologicznym w formie cyfrowej, dobrze wymienić plusy takiego rozwiązania. Dotychczas rolę nośnika RTG pełniła klisza, która z reguły wymagała dużo miejsca oraz mogła bez trudu ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku stomatologicznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, bo pliki można zachować w pamięci komputera. To szczególna zaleta, ponieważ umożliwia ona przesłanie prześwietlenia RTG w dowolne miejsce, bez konieczności dźwigania całkowitej dokumentacji badań radiologicznych. Stomatolog może spojrzeć na nie oraz swobodnie powiększać obraz. W takiej formie RTG jest zdecydowanie wytrzymalsze, bo ciężko je uszkodzić.

Warto wspomnieć, że metoda radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest precyzyjne i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

Dentysta Toruń