Próchnica zębów jest jedną z najpopularniejszych chorób przyzębia i zębów, jakie występują u pacjentów. Pierwsza faza tej choroby nie jest zauważalna gołym okiem, ani nie powoduje bólu, jednak im dalej dotrze do środka zęba, tym poważniejsze straty oraz nieprzyjemniejszy ból wywołuje. Ząb zainfekowany próchnicą robi się delikatniejszy oraz bardziej podatny na zniszczenia. Czasami zmiany próchnicze dosięgają do miazgi zęba i są na tyle zaawansowane, że jedynym ratunkiem staje się leczenie kanałowe.
Najbardziej znaną przyczyną rozwoju próchnicy są bakterie, które z reguły żywią się cukrami Pochodzącymi z jedzenia. W wyniku tego działania następuje odwapnienie szkliwa zęba stanowiącego najtrwalszą ochronę zębów. Dieta, która zawiera ogromną ilość cukrów, w głównej mierze wspomaga rozwój próchnicy. Szczególnie nieprzychylne dla zębów są przekąski lepiące, które szybko przyczepiają się do powierzchni oraz zwykle są trudne do usunięcia.
Poza różnymi czynnikami, jakie wspomagają rozwój próchnicy, wielkie znaczenie ma również higiena jamy ustnej. W wyniku mało sumiennego lub niezbyt regularnego oczyszczania, resztki po pokarmach osiadają na powierzchni zębów oraz powodują formowanie kamienia nazębnego. Pozostałości po pożywieniu to również ośrodek bakterii, jakie sprzyjają powstawaniu chorób przyzębia i zębów.
Z próchnicą można radzić sobie, dbając o czystość zębów, stosując pasty z fluorem oraz często odwiedzając gabinet stomatologiczny.