Przeciwwskazania do wszczepiania implantu zęba

Współczesny rozkwit stomatologii powoduje, że leczenie jest możliwe u właściwie każdego. Aplikacja implantów, chociaż należy do bardziej wymagających, także z czasem stał się o wiele bardziej bezpieczny. Mimo to istnieje kilka przeciwwskazań, jakie warto rozważyć, wybierając ten zabieg.

Przede wszystkim implantów nie wszczepia się kobietom w ciąży ani u osób z zaburzeniami związanymi z krzepliwością krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest także aktywna choroba nowotworowa i nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci oraz osób do 16 roku życia, z uwagi na ciągle trwający proces wzrostu kości szczęki.

Część przeciwwskazań nie odbiera kompletnie możliwości wszczepienia implantów, ale muszą być one omówione z dentystą przed podjęciem zabiegu wszczepienia implantu. Są to na przykład osoby ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi, wadami serca albo z chorobą Parkinsona. Rozmowy ze stomatologiem potrzebują także ludzie, którzy od lat nałogowo palą papierosy.

Warunkiem wszczepienia implantów jest dobry stan szczęki oraz jamy ustnej, z tego powodu pacjenci walczący z chorobami takimi jak parodontoza lub próchnica, muszą przede wszystkim podjąć leczenie stomatologiczne, nim będą mogli zdecydować się na zabieg implantacji.

W innych okolicznościach nie ma przeciwwskazań do wszczepiania implantów. Pacjent, który pomyślnie przejdzie opinię medyczną może mieć implanty.