Proteza od stomatologa – wkład koronowo-korzeniowy

Leczenie u dentysty czasami jest trudne, przede wszystkim wtedy, gdy stan zębów wymaga specjalistycznego leczenia na przykład leczenia kanałowego. Zazwyczaj leczenie kanałowe dotyczy poważnych przypadków, w których zęby są bardzo popsute (np. przez próchnicę), ale nadal można je wyleczyć bez potrzeby usuwania. W takich wypadkach po przebyciu leczenia przydatne jest uzupełnienie powstałych ubytków – czyli rekonstrukcja zęba.

Stałym protetycznym wypełnieniem stosowanym w takich sytuacjach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zazwyczaj stosuje się go, kiedy korzeń zęba nadal jest zdrowy oraz właściwie przytwierdzony w zębodole, jednak koronę zęba musimy zastąpić. Wkład koronowo-korzeniowy ma formę śruby lub sztyftu, którą przyczepia się do korzenia, a potem protetyk zakłada na stałe na niego koronę protetyczną.

Taka metodą ząb zostaje zupełnie zrekonstruowany oraz może dość wiernie imitować ząb naturalny. W zależności od materiału, z jakiego będzie wykonany wkład oraz korona protetyczna. Materiałami, które zwykle wykorzystuje się w tym celu są cyrkon, włókno szklane albo metal. Obecnie odchodzi się już od metalu z uwagi na niższą estetykę oraz możliwość rdzewienia. Włókno szklane jest całkiem elastyczne i trwałe, dlatego w przypadku potrzeby, można je wyciągnąć, bez usuwania korzenia. Z kolei cyrkon jest najtrwalszym oraz najbardziej biozgodnym surowcem, jednak jego koszt jest również wyższy.