Profilaktyka jamy ustnej

Zdrowie jamy ustnej zależy od zachowania czystości zębów oraz cyklicznych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Nawet drobne próchnicze ubytki zębów dobrze jest na bieżąco wypełnianie, aby zapobiegać rozwojowi próchnicy oraz nasilania się kłopotów ze kondycją zębów. Przynajmniej co pół roku powinno zapisać się na wizytę u stomatologa, by zbadał jamę ustną oraz wyleczył ewentualne ubytki. To właśnie leczenie zachowawcze daje pewność zdrowego uśmiechu na dłużej.

Zdarza się, że higienizacja zębów jest niewystarczająca. To z powodu słabej higieny albo jej absolutnego braku, zazwyczaj rodzą się problemy jamy ustnej. Z uwagi na to leczenie zachowawcze warto podejmować zawsze wtedy, kiedy przyjdzie taka konieczność. Pogłębianie się ubytków próchniczych może prowadzić do konieczności trudniejszych działań dentystycznych. Przykładowo przez bardziej wymagające leczenie kanałowe.

Zwykle właściwej profilaktyce towarzyszy regularne usuwanie kamienia nazębnego – podstawowego czynnika powstawania próchnicy. Powtarzalne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym, minimalizuje ryzyko potrzeby korzystania z leczenia zachowawczego. Im lepiej zadbana jama ustna, tym mniejszy problem. Zwykle przy częstych wizytach w gabinecie stomatologicznym, leczenie zachowawcze jest wymagane zaledwie raz na jakiś czas. Warto oceniać stan swojej jamy ustnej systematycznie.