Profesjonalne usuwanie osadów i przebarwień z zębów

Dbałość o kondycję jamy ustnej opiera się w głównej mierze na właściwej profilaktyce. W celu ochrony przed rozwojem bakterii i gromadzenia się resztek jedzenia, które przyczyniają się do powstawania kamienia nazębnego, trzeba właściwie zadbać o zęby poprzez staranne czyszczenie. Nie licząc takich metod, jak szczotkowanie czy nitkowanie, stomatolodzy zalecają, by przynajmniej dwukrotnie w roku zapisać się na wizytę w klinice stomatologicznej, na profesjonalny zabieg usunięcia kamienia nazębnego, czyli na skaling.

Skaling jest przeprowadzany przez lekarza dentystę lub certyfikowane higienistki dentystyczne. Metoda ta opiera się na zastosowaniu specjalnego skalera ultradźwiękowego, który dociera w najgłębsze, niedostępne  zakątki, co oznacza, że ta metoda jest wysoce skuteczna. Wykorzystywane ultradźwięki sprawiają, że płytki kamienia nazębnego kruszą się i odłączają się od zębów, dzięki czemu można je bez oporu wymyć z jamy ustnej. Sam zabieg jest bezpieczny dla zdrowia, chociaż w różnych przypadkach może powodować dyskomfort u bardziej wyczulonych pacjentów. Nie powinno się go jednak przeprowadzać u osób z rozrusznikiem serca, osteoporozą i u kobiet w ciąży.

Korzystanie ze skalingu jest istotne ze względu na to, że nawet najlepsza troska o zęby nie wyklucza tworzenia się kamienia nazębnego, który może być bezpośrednią przyczyną stanów zapalnych i rozwoju chorób dziąseł i przyzębia. Zwykle po skalingu, pacjenci decydują się także na zabieg fluoryzacji dla zwiększenia ochrony zębów.