Plomba z kompozytu w stomatologii

Dlaczego wypełnienie kompozytowe zęba okazało się tak często wykorzystywane przez stomatologów? Poprzednio aplikowane plomby amalgamatowe wyróżniał szary kolor, dlatego nie były zbyt estetyczne, a do tego pośród opinii pojawiły się głosy, że będąca składnikiem w tych wypełnieniach rtęć może szkodzić. Sposobem, który wyparł plomby amalgamatowe} zostały więc wypełnienia kompozytowe.

Główną zaletą plomb kompozytowych jest estetyczny wygląd. Stomatolog może bez problemu dopasować ich kolor do naturalnego koloru zębów, dzięki czemu plomby kompozytowe są praktycznie niewidoczne. Dlatego świetnie sprawdzają się też w przypadku najbardziej widocznych zębów. Oprócz wysokiej estetyki, białe plomby cechują się także wytrzymałością oraz szczelnością. Bardzo dobrze przylegają do tkanki zęba, dzięki czemu ciężej o powstawanie próchnicy w zagłębieniach. Do najważniejszych plusów wliczamy także zdolność łatwego formowania kształtu w trakcie zakładania takiego wypełnienia. W ten sposób dentysta dostosowuje plombę do zęba, dlatego zachowuje większą część naturalnej tkanki.

Plomby kompozytowe są także bardzo bezpiecznym surowcem, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. Dzięki wysokiej estetyce wypełnień kompozytowych, białe plomby są zdecydowanie chętniej wybierane przez pacjentów. Po aplikacji i utwardzeniu doskonale {zespajają|łączą| się z zębami i służą przez wiele lat. Z tego powodu ich popularność wzrosła i obecnie są najczęściej wykorzystywane w klinikach dentystycznych.