Pionowe pęknięcie korzenia zęba – leczenie dentystyczne

Pionowe pęknięcie korzenia zęba to jeden z poważniejszych przypadków, w których potrzebna będzie pomoc chirurga stomatologa. Zazwyczaj do takiego problemu dochodzi na skutek poważnego zepsucia kości. Wynika to z obecności schorzeń przyzębia, wad zgryzu albo psucia się zębów przez erozję lub abrazję. Korzenie są w takiej sytuacji osłabione i przez to są silniej narażone na urazy. Pionowe złamanie może wystąpić także w skutek komplikacji po zabiegu endodontycznym i przeważnie dotyczy trzonowych zębów w dolnej szczęce i przedtrzonowców –  w górnej.

Potwierdzenie pionowego złamania nie jest łatwe. Zdarza się, że nawet zdjęcie RTG nie pokazuje dokładnie miejsca pęknięcia, przez co niełatwo zobaczyć kłopot. Wiadomo, stomatolog postara się, aby, wskazać dobrą diagnozę oraz odpowiednio zaradzić na problem. Świadczyć o tym, że miało miejsce pionowe złamanie może silny ból zależny od zimna i ciepła albo nacisku podczas gryzienia. Ignorowanie złamania może objawić się pojawieniem przetoki.

Leczenie dentystyczne złamania pionowego niestety należy do skomplikowanych oraz z reguły kończy się wyrwaniem zęba. Najważniejszym krokiem jest dobra ocena, dzięki której stomatolog będzie miał pogląd, jak może działać. Warto też skupić się na samej profilaktyce pojawienia się złamania pionowego. W tym przypadku o wiele prościej przeciwdziałać, eliminując schorzenia przyzębia oraz przestrzegając higieny, niż leczyć bez ekstrakcji zęba. W trakcie leczenia kanałowego pod mikroskopem lekarz endodonta robi co w jego mocy, by uniknąć powikłań.