Pęknięty ząb – Leczenie

Do pęknięcia albo nadłamania zęba może dojść w rezultacie wielu czynników. Uszkodzenie może pojawić się przez uraz mechaniczny, osłabienie zęba chorobą lub np. w rezultacie niedobrych nawyków (np. zdejmowania zębami kapsli z butelek). W takim wypadku powinno się przede wszystkim spotkać się ze stomatologiem. Podczas konsultacji w gabinecie stomatologicznym można poradzić się, które działanie wobec problemu okaże się najlepsze zdaniem dentysty.

Oceniając po tym, jak duże jest złamanie zęba, da się ratować go na parę sposobów. Maleńkie nadłamanie zamaskuje odrobina kompozytu dentystycznego. Skutecznym sposobem jest również zastosowanie korzeniowo-koronowego wkładu. Z kolei pęknięcia oraz małe nadłamania uzupełni licówka dentystyczna. Zakłada się je na powierzchni zębów, dlatego są bardzo dobrym sposobem zakrycia defektu. W przypadku głębszego złamania potrzebne będzie nałożenie nowej korony. Korona dentystyczna sprawdza się również po kanałowym leczeniu, jakie ratuje ząb, gdy jego większa część ulega infekcji.

W przypadku mocnego złamania zęba, jakie sięga aż jego korzenia, zwykle pozostałym sposobem radzenia sobie z problemem jest ekstrakcja zęba. W tej sytuacji najczęściej stomatolog poleca wszczepienie implantu dentystycznego, który w najbardziej dokładny sposób odtworzy ząb . Sposobów naprawy złamanego lub pękniętego zęba u stomatologa jest sporo, więc lepiej nie zwlekać.