Pasta do zębów – jaka najlepsza?

Pasta do zębów, jako jeden z fundamentalnych elementów pielęgnacji zębów, powinna mieć skuteczne działanie. Pośród past dostępnych na rynku są między innymi pasty wybielające, dla dzieci i łagodzące do zębów wrażliwych. Kupując pastę do zębów powinno się sprawdzić elementy kryjące się w składzie.

Ważnymi wskaźnikami są zawartość fluoru i współczynnik ścieralności RDA. Fluor gwarantuje ochronę przed szkodliwym działaniem próchnicy, wspiera szkliwo i przeciwdziała gromadzeniu się bakterii. Według przepisów w pastach znajduje się 1000-1500 ppm związków fluoru. Im wyższa ilość tym lepsze działanie.

Z kolei współczynnik ścieralności określa ilość składników polerujących powierzchnie zębów oraz ściernych, jakie zawiera konkretna pasta. Dla oka są niewidoczne, a w czasie szczotkowania eliminują osad nazębny. W pastach przeznaczonych dla zębów wrażliwych jest mała ilość substancji ściernych. Im większa ich ilość znajduje się w paście  tym wyższe ryzyko starcia szkliwa. Dlatego past z bardzo wysokim współczynnikiem RDA nie należy używać zbyt długo.

Warto zauważyć także na substancje pieniące, jakie mają antybakteryjne działanie i substancje odpowiadające za barwę i smak pasty. Niektóre z nich mogą być pochodzenia chemicznego, a część naturalnego. Warto zapytać swojego dentystę, którą pastę szczególnie poleca, biorąc pod uwagę to, że wie, z jakimi dolegliwościami mierzy się jego pacjent.