Niszczenie zębów

Zwykle mówi się o tym, na ile niezbędna jest profilaktyka i właściwa higienizacja jamy ustnej. Stomatolodzy ostrzegają przed negatywnymi skutkami niemycia zębów, ale znanych jest również sporo innych ujemnych czynników. Co szkodzi zębom oprócz niewystarczającej higieny albo równie słynnymi z psucia słodyczami? Zazwyczaj są to nasze nawyki, jakie niekorzystnie oddziałują na zdrowie zębów.

Na topie wszystkich list na temat niszczenia zębów powinny znaleźć się papierosy. Jak wiadomo będące w nich toksyczne substancje zarówno szkodzą zębom, jak i ogólnie organizmowi. Niektórzy mają tendencje do otwierania zębami butelek. Takie postępowanie nie tylko naraża zęby na uszkodzenia i mikropęknięcia, ale również powiększa możliwość ukruszenia. Podobne skutki daje zaciskanie i zgrzytanie zębami. Spowodowane tym przedwczesne starcie zębów, pozbawia ich naturalnej ochrony. Zęby psuje także obgryzanie ołówków, długopisów czy paznokci. To z kolei sprzyja mnożeniu się bakterii i powstawaniu próchnicy.

Nawyki żywieniowe również mają wpływ na zdrowie zębów. Przekąski między posiłkami wytwarzają osad na zębach, jakiego większość pacjentów nie oczyszcza w trakcie zabieganego dnia. Trzeba też mieć na uwadze, że niektóre produkty spożywcze i napoje wywołują przebarwienia albo niszczą szkliwo ze względu na wysoką zawartość kwasów.

Właściwa higiena pomaga w przeciwdziałaniu psuciu się zębów, ale trzeba pamiętać, żeby robić to poprawnie. Za mocne szczotkowanie uszkadza szkliwo i uraża  dziąsła. Należy więc myć z uwagą.