Nadwrażliwe zęby

Nadwrażliwość zębów na ciepło lub zimno zazwyczaj spostrzegamy w czasie spożywania zimnych i gorących napojów albo podczas deseru złożonego z lodów i kawy. W takich sytuacjach dolegliwość objawia się dokuczliwym bólem. Zazwyczaj przyczyną nadwrażliwości są odsłonięte szyjki zębowe. To oznacza kontakt jedzenia z kanalikami zębinowymi, a te z kolei prowadzą do porządnie unerwionej miazgi .

Z reguły odkrycie szyjek zębowych powstaje w wyniku opuszczania się linii dziąseł albo ścierania szkliwa. Tak samo dziąsła, jak i szkliwo odpowiadają za ochronę zębów, więc jeżeli ulegną uszkodzeniu, brak osłony powoduje ból. Kolejną przyczyną mogą być nieleczone próchnicowe ubytki albo wcześniej wykorzystywane popularnie amalgamatowe. Amalgamat nie izoluje zbyt dobrze miazgi zęba od wpływu temperatury, z uwagi na to pacjenci ze starymi plombami mogą poczuć dyskomfort.

Szybki sposób na złagodzenie bólu to używanie past oraz płukanek dla nadwrażliwych zębów. W głównej mierze dzięki temu zatrzymuje się ryzyko zwiększenia dolegliwości. W takim wypadku najwygodniej umówić się z dentystą. W gabinecie dentystycznym pacjent otrzyma fachowe preparaty, które łagodzą reakcję nerwów oraz przyspieszają zamknięcie kanalików zębinowych.

W walce z nadwrażliwością zębów na zimno i ciepło zadziała też ograniczenie kwaśnych napojów i potraw oraz odpowiednia higiena jamy ustnej.