Leczenie kanałowe czy implanty?

Głównym celem leczenia kanałowego jest naprawienie zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia uznaje się za jeden z najbardziej skomplikowanych zadań lekarza endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, ale większość wykonywanych z pomocą mikroskopu zabiegów gwarantuje oczekiwane efekty. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Dzięki wysokiej efektywności tego zabiegu, obecnie możliwe jest uratowanie zębów, jakie jeszcze parę lat temu były zwyczajnie wyrywane.

Implanty natomiast są bardzo odporne, a nałożone na nich mosty czy korony protetyczne wiernie imitują naturalne zęby. W głównej mierze, jeżeli pacjent odpowiednio troszczy się o higienę jamy ustnej, implanty są w świetnym stanie dożywotnio i są jednymi z najlepszych technik wypełnienia dziury po utraconym zębie. Za sprawą leczenia kanałowego ząb w dużym stopniu pozostaje naturalny. Rolą dentysty jest jedynie odnowa korony zębowej. W przypadku usuwania zębów uzupełnienie miejsca jest konieczne ze względu na zdrowie jamy ustnej.

Warto też spojrzeć na koszty. Choć obie techniki są wysoce efektywne, a dzięki nim pacjent znów może cieszyć się zdrowym uzębieniem bez bólu, koszty leczenia kanałowego są mniejsze od zabiegu wstawienia implantu. Przed podjęciem decyzji, jak zaradzić na problem bolącego, głęboko zainfekowanego zęba, należy się pomyśleć wspólnie z dentystą, jakie rozwiązanie będzie najodpowiedniejsze.