Głównym celem leczenia kanałowego jest kuracja zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia uznaje się za jeden z najbardziej skomplikowanych zadań lekarza endodonty wykonującego leczenie kanałowe, jednak znaczna część realizowanych z pomocą mikroskopu zabiegów daje oczekiwane rezultaty. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki ogromnej skuteczności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zachowanie zębów, jakie jeszcze parę lat temu były zazwyczaj usuwane.
Tymczasem implanty są bardzo odporne, a umieszczane na nich korony czy mosty protetyczne wiernie przypominają naturalne zęby. W głównej mierze, jeżeli pacjent przestrzega higieny jamy ustnej, implanty służą do końca życia oraz są jednymi z najwspanialszych technik wypełnienia dziury po utraconym zębie. Dzięki leczeniu kanałowemu ząb w dużym stopniu pozostaje naturalny. Zadaniem dentysty jest tylko rekonstrukcja korony zębowej. Jeśli chodzi o usuwanie zębów wypełnienie miejsca jest potrzebne z uwagi na zdrowie jamy ustnej.
Dobrze jest również spojrzeć na ceny. Choć oba rozwiązania są niezwykle skuteczne, a dzięki nim pacjent znów może cieszyć się zdrowym uśmiechem bez bólu, ceny leczenia kanałowego są niższe od zabiegu wstawienia implantu. Przed ostateczną decyzją, jak zaradzić na problem bolącego, głęboko popsutego zęba, powinno się pomyśleć wspólnie z dentystą, jakie rozwiązanie okaże się najodpowiedniejsze.