Korony protetyczne od dentysty

Korony protetyczne mają w stomatologii duże przeznaczenie. W szczególności zastępują pojedyncze zęby, które uległy zniszczeniu lub potrzebują odnowy po leczeniu kanałowym. Korony wstawia się również na implantach w sytuacji, kiedy konieczne jest wypełnienie zupełnego braku zęba.

Korony zębowe wykonywane są także z odmiennych materiałów. Obecnie najpowszechniejsze są korony porcelanowe lub cyrkonowe na podbudowie ceramicznej. Największą zaletą tego typu odnowy zębów jest to, że korony cechuje duża wytrzymałość. Przy użyciu koron można ukryć wszystkie defekty zębów, dla przykładu gdy są z jakiegoś względu naruszone lub są brzydsze niż kiedyś. To dlatego, że korony wyglądem przypominają naturalne zęby i podnoszą estetykę jamy ustnej.

Korony mogą zakryć nierówności albo przebarwienia. By było to możliwe trzeba oszlifować ząb pod to wypełnienie. Nie wykonuje się w przypadku koron położonych na implantach. W czasie tego zabiegu chirurg stomatolog nie szlifuje sąsiadujących zębów, a jedynie wypełnia pustkę między nimi. Koszt korony protetycznej przyjmuje wartość uzależnioną od z surowca, z którego ją wytworzono. Koszt korony podbija też to, czy będzie położona na ząb albo jego pozostałości, czy na implant.