Korekta kształtu zęba

Estetyka uśmiechu to bardzo ważna kwestia dla wielu osób, jakie przychodzą do gabinetu stomatologicznego. Zazwyczaj dentystyczna naprawa kształtu zębów polega na ukrywaniu małych ukruszeń, pęknięć, nierówności oraz nieestetycznego koloru. Dzięki umiejętnościom stomatolog może wymodelować wygląd i kształt zębów. Metody przeprowadzane przez dentystów nadające piękno uśmiechu nie wpływają na strukturę zębów przesadnie głęboko, a do tego nie powodują dyskomfortu albo bólu. Zmiana kształtu zębów u dentysty oczekuje, aby zęby były zdrowe.

Jedną z metod w stomatologii na korygowanie kształtu zębów znajduje się tzw. bonding. Metoda ta polega na pokryciu minimalnych wad albo ukruszeń niewielką ilością kompozytu. Taką metodą kształt zęba bez problemu można dopasować do preferencji pacjenta, ponieważ w trakcie aplikacji kompozyt jest w pełni plastyczny. Stomatolog bez ograniczeń również dopasowuje jego barwę. W końcowej fazie utwardzony kompozyt wystarczy wygładzić i wypolerować.

Kolejnym sposobem jest założenie licówek zębowych. Te płaskie nakładki zakładane na szkliwie zębów są niezwykle estetyczne. Szczególnie sprawdzają się u pacjentów, jacy planują naprawić wygląd niejednakowych albo wyszczerbionych zębów. Licówki bez trudu zakrywają nierówności i nieestetyczne przebarwienia. Znaczącą zaletą jest też to, że da się nimi naprawić niewielkie niedoskonałości, np. przerwy między zębami. Licówki stomatologiczne mogą być stworzone z porcelany lub z kompozytu.