Kiretaż otwarty i zamknięty u dentysty

Kiretaż to w leczeniu stomatologicznym zabieg polegający na leczenia przyzębia. Jego głównym celem jest usunięcie kamienia nazębnego z kieszeni dziąsłowej. Gromadzący się w okolicy dziąseł osad, może wywoływać stany zapalne i prowadzi do powstawania nieprzyjemnych chorób. Jeśli kamień nazębny zalega w kieszonkach dziąsłowych, zwykłe zabiegi higienizacyjne, na przykład piaskowanie oraz skaling, mogą okazać się niewystarczające.

Kiretaż może być otwarty albo zamknięty a zależy to od tego, jak głębokie są kieszonki dziąsłowe. Jeśli są głębokie, konieczny będzie kiretaż otwarty. Różnica jest w tym, że przy kiretażu otwartym należy naciąć dziąsło i tak odkryć korzeń. Przy zamkniętym kiretażu, nie ma takiej potrzeby. Taki zabieg stomatolog wykonuje się przy podaniu znieczulenia miejscowego, ale po zabiegu zwykle występują pewnie niedogodności. To na przykład zasinienie, obrzęk lub na przykład niewielka ilość krwi w ślinie.

Aby załagodzić te dolegliwości powinno się używać przepisane przez stomatologa antybiotyki oraz środki przeciwbólowe. Trzeba też przejść na półpłynną dietę, dzięki temu pacjent ogranicza żucie oraz nie przeciąża leczonego obszaru. W trakcie leczenia dziąseł przyda się też ostrożne płukanie jamy ustnej. Normalne szczotkowanie, nitkowanie albo irygacja mogą urazić.

Chociaż gojenie po kiretażu zabiera trochę czasu, za sprawą tego zabiegu pacjent uniknie stanów zapalnych oraz chorób wywoływanych zaleganiem osadu w okolicach dziąseł.