Kiedy dentysta nie wszczepi implantu?

Współczesny rozwój stomatologii powoduje, że leczenie zębów jest możliwe u właściwie każdego. Zabieg wszczepienia implantów, chociaż zalicza się do tych bardziej skomplikowanych, również z upływem lat stał się znacznie bardziej bezpieczny. Pomimo tego jest kilka ograniczeń, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na taki zabieg.

Przede wszystkim implantów nie aplikuje się kobietom w ciąży ani u osób z zaburzeniami układu krzepnięcia krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest również aktywna choroba nowotworowa oraz nieustabilizowana cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci i osób do 16 roku życia, z uwagi na nadal trwający proces rozwoju kości szczęki.

Wiele przeciwwskazań nie odbiera całkowicie możliwości użycia implantów, jednak powinny być one omówione z dentystą zanim podejmie się zabiegu wszczepienia implantu. Są to np. osoby dotknięte wadami serca,chorobami psychicznymi czy z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą wymagają również ludzie, którzy od lat nałogowo palą papierosy.

Implanty wymagają dobrej kondycji szczęki i jamy ustnej, dlatego pacjenci walczący z chorobami takimi jak próchnica czy parodontoza, powinny na wstępie podjąć leczenie w gabinecie dentystycznym, zanim będą mogli przyjąć zabieg implantacji.

W innych wypadkach nie ma ograniczeń do używania implantów. Każdy, kto pomyślnie przejdzie opinię medyczną może zdecydować się na implanty.