Kanałowe leczenie zęba pod mikroskopem

Leczenie kanałowe jako jedno z najcięższych zabiegów w stomatologii, wymaga precyzyjnego sprzętu oraz fachowego chirurga szczękowego. O tym, że normalne leczenie zachowawcze nie wystarczy, może świadczyć silny ból zęba, zmieniona barwa, nadmierna wrażliwość lub obrzęk lub stan zapalny. W przypadku pojawienia się pierwszych oznak, trzeba szybko pójść do dentysty, aby mógł sprawdzić, jaki sposób leczenia będzie bardziej dopasowany. Z reguły bywa tak, że leczenie kanałowe to jedyny ratunek dla bardzo zepsutego zęba.

Endodonta, jaki wykonuje leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, dzięki któremu zabieg jest jak najbardziej precyzyjny. Dzięki użyciu mikroskopu lekarz endodonta może starannie zobaczyć zniszczoną przez bakterie zębową miazgę i zdecydować, jak wielką część zęba należy wyczyścić.

W wypadku, gdy sytuacja jest zaawansowana, warto pomyśleć o zastosowaniu leczenia kanałowego. Inaczej ostatnim rozwiązaniem będzie całkowita ekstrakcja zęba. Pustkę po wyrwanym zębie trzeba jak najszybciej uzupełnić, żeby uniknąć nowych problemów jamy ustnej. To niestety pociąga za sobą nowe wydatki – przez potrzebę wykonania protezy lub zaaplikowania implantu.

Leczenia kanałowego nie powinno się bać, ponieważ przeprowadza się je pod efektywnym znieczuleniem miejscowym.