Jakim zabiegiem jest chirurgiczna resekcja zęba w gabinecie dentystycznym?

Chociaż leczenie kanałowe jest mocno precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, czyli stomatolog, który robi leczenie kanałowe, w tym celu używa mikroskopu, zdarza się, że ciężko jest dostać się do wszelkich odnóg kanału zębowego. W takiej sytuacji potrzebna jest chirurgiczna resekcja zęba. Polega to na dostaniu się do przeoczonej części kanału zębowego, w którym mieści się zakażenie. Aby dostać się do kości chirurg dentysta rozcina śluzówkę. Tak może wnikliwie ocenić ząb i wyciąć zaatakowane przez chorobę elementy. W momencie, gdy kanał jest już dobrze czysty napełnia go przeznaczonym do tego cementem.

Podobnie jak w przypadku leczenia kanałowego, w klinikach dentystycznych, chirurg stomatolog wykonuje resekcję zęba pod mikroskopem. To oznacza, że zabieg jest bardzo dokładny i umożliwia stomatologowi dotrzeć do wszelkich odnóg kanału zębowego. Zazwyczaj już po kilku dniach od chwili zabiegu, chirurg dentysta może usunąć pacjentowi szwy. To, czy leczenie przebiegło pomyślnie, można sprawdzić, po upływie tygodni, czego podstawowym sygnałem będzie zanik bólu.

Z reguły resekcja zęba konieczna jest, gdy chirurg dentysta nie może zobaczyć dobrze zęba. Na przykład ze względu na dziwną budowę kanału. Zdarza się, że dookoła zaatakowanej tkanki znajduje się ropień lub torbiel . Wtedy nie ma możliwości dotarcia do zęba przez zabieg endodontyczny. Chirurg dentysta doradzi co będzie dla pacjenta najlepsze.