Jakie są rodzaje licówek stomatologicznych używanych do estetycznej poprawy uśmiechu

Licówki dentystyczne, chociaż wliczamy w protetyczne uzupełnienia, zazwyczaj służą podniesieniu estetyki uśmiechu. Korzystając z nich stomatolog formuje kształt albo kolor zęba i zasłania niedoskonałości np. drobne pęknięcia oraz plamy. Licówki dobrze sprawdzają się też w usuwaniu niektórych wad zgryzu na przykład diastemy. Licówki dentystyczne tworzy się głównie z trzech surowców: z kompozytu, porcelany i akrylu.

Licówki akrylowe – z reguły wykorzystuje się przed założeniem właściwej licówki, aby ochronić oszlifowany ząb przed uszkodzeniem. Z uwagi na to, że wykonuje się je z akrylu są większe oraz decydowanie bardziej nieestetyczne od pozostałych, a do tego są zdecydowanie mniej trwałe. Dlatego zakłada się je tymczasowo.

Licówki kompozytowe – są trwalsze od akrylowych oraz znacznie ładniejsze. Bez trudu dopasowuje się ich barwę do zębów naturalnych, ale licówki kompozytowe są jednakowe w kolorze, co oznacza, że można zauważyć, że nie są prawdziwe. Chociaż wystarczają na bardzo długo i można ich używać przez lata trzeba o nie troszczyć, zwłaszcza zabiegami higienizacji u dentysty, bo z czasem mogą odbarwiać się na żółto.

Licówki porcelanowe – ich najważniejszą zaletą uznaje się to, że bardzo dobrze odtwarzają kolor zębów oraz w wyglądzie praktycznie nie odróżniają się od pozostałych zębów. Te licówki są również szczególnie trwałe oraz niepodatne na przebarwienia. Ze względu na to pacjenci, jakim przede wszystkim zależy na najwyższej estetyce zębów wybierają właśnie te licówki dentystyczne.