Jakie objawy wskazują na to, że jedynym co uratuje ząb jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe endodoncja skupia się na naprawianiu zębów, które z różnych względów są dogłębnie zepsute. Stomatolodzy trudniący się leczeniem endodontycznym badają oraz pomagają zatrzymywać choroby miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych. Z reguły leczenie kanałowe jest niezbędne wtedy, kiedy powstaje zapalenie, martwica albo zgorzel miazgi zęba.

Pierwsze symptomy, jakie wskazują na to, że stało się coś szkodliwego to przede wszystkim ból, ćmienie oraz obrzęk zęba. Bardzo często występuje również przesadna wrażliwość na zimno i ciepło, a także ból towarzyszący gryzieniu pokarmu oraz napojów. Co więcej można również zaobserwować zmianę koloru zęba. W takiej sytuacji powinno się niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem. Pojawienie się objawów nie zawsze świadczy o tym, że niezbędne będzie leczenie kanałowe, ale wizyta będzie potrzebna do wystawienia diagnozy.

W klinice dentystyczne dentysta ustali przyczyny bólu albo zmian wokół zębów. Przeważnie choroby miazgi zęba rozwijają się w wyniku próchnicy albo zebranych bakterii. Przyczyną problemu staje się również czasami złamanie zęba lub zakażenie. Z uwagi na to stomatolog endodonta musi dogłębnie zbadać stan zębów. Wtedy oceni, czy niezbędne jest leczenie kanałowe, czy mniej poważny zabieg dentystyczny.

Jeżeli trzeba będzie wykonać leczenie endodontyczne, nie nie ma powodu, by się go lękać. Przy obecnym leczeniu pod mikroskopem zabieg przebiega sprawnie i bez bólu.