Aby stałe zęby były zdrowe i równe, należy mieć dziecko na oku właściwie od początku formowania uzębienia. Z reguły wady występują już w przypadku mleczaków, a zaniedbanie przekształceń, może przełożyć się na zdrowie stałych zębów. Z tego względu na wizyty w gabinecie dentystycznym warto zapisać dziecko jak najszybciej – już około 5 skończonych lat. Ortodonta zdiagnozuje wtedy ułożenie uzębienia malucha, a w razie konieczności poprowadzi leczenie.
Aparatem ortodontycznym przeznaczonym i zazwyczaj przypisywanym dla dzieci w w wieku 4 – 12 lat jest aparat ruchomy. Jest on wykonany z pętli z drutu i akrylowej płytki, jakie są indywidualnie dopasowywane do każdego pacjenta. Z reguły korzysta się z nich do momentu, kiedy w jamie ustnej dziecka wyjdą wszystkie stałe zęby. Ponadto, leczenie ortodontyczne przy użyciu takiego aparatu ortodontycznego przynosi stosunkowo prędkie i pewne efekty.
Wielką zaletą ruchomego aparatu ortodontycznego jest to, że w przypadku konieczności można go samodzielnie zdjąć. Przydaje się to na przykład w czasie spożywania pokarmów albo w celu dokładnej pielęgnacji zębów. Zwykle dentyści zalecają noszenie ruchomego aparatu ortodontycznego przez przynajmniej kilkanaście godzin dziennie. Tylko wtedy leczenie będzie efektywne i przyniesie założone rezultaty. Całkowity proces leczenia toczy się pod okiem ortodonty, w czasie wizyt kontrolnych.