Jak uniknąć osłabienia szkliwa zębów i dziąseł?

Szkliwo uznawane za główną ochronę zębów, z tego względu warto o nie dbać tak samo, jak o jamę ustną. Uszkodzenie szkliwa oraz kłopoty z dziąsłami, na przykład obniżenie ich linii (czyli recesja) mogą prowadzić do nieprzyjemnych bólu i schorzeń zębów. Żeby uniknąć osłabienia szkliwa zębów powinno się stosować się kilku zasad. W przypadku pytań warto skontaktować się ze stomatologiem.

W głównej mierze warto skupić się na swojej diecie. Bakterie i kwasy pochodzące z przyjmowania pokarmów mogą niekorzystnie oddziaływać i powodować uszkodzenie szkliwa. Należy w głównej mierze zmniejszyć ilość łakoci czy gazowanych napojów. Stomatolodzy zwracają też wiele uwagi na dawkowanie fluoru oraz wapnia. Wapń jest przydatny dla człowieka, natomiast fluor umacnia zęby, ale w przypadku pobierania zbyt wysokich dawek takich składników może spowodować kłopoty. Ujemny wpływ na szkliwo ma też ścieranie. Ze względu na to nie powinno się stosować zbyt długo past wybielających (z bardzo dużym współczynnikiem ścieralności RDA).

Dużą ostrożnością powinno wykazać się także przy oczyszczaniu zębów z resztek jedzenia. Zaniechanie higieny i gromadzenie się nazębnego kamienia, niszczy szkliwo oraz powoduje choroby dziąseł i zębów. Trzeba również poznać prawidłową technikę szczotkowania, z tego powodu, że zbyt mocne albo niewłaściwe czyszczenie może obniżać linię dziąseł i ścierać szkliwo. Instrukcję prawidłowego szczotkowania i korzystania z nici można osiągnąć w klinice dentystycznej.