Jak troszczyć się o zdrowie dziąseł?

Od tego, czy mamy zdrowe dziąsła zależne jest to, czy zęby będą zdrowe. Dziąsła stanowią również ważny element w ciągu gryzienia jedzenia. Na skutek chorób dziąseł, zęby stają się mniej wytrzymałe, ze względu na to mogą powstawać trudności z przegryzaniem. Powodów schorzeń dziąseł jest sporo, ze względu na to stomatolodzy kierują uwagę na to, jak je pielęgnujemy.

Kluczowym czynnikiem chorób dziąseł jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Nieprecyzyjne lub niezbyt częste mycie zębów oznacza, że w jamie ustnej zbierają się resztki jedzenia. To prowadzi do kolejnego problemu, to jest zbierania się kamienia nazębnego. Według stomatologów przyczyną chorób dziąseł są też wady zgryzu, przez co trudniej myć zęby. Choroby dziąseł tworzą się ze względu na wystąpienie mechanicznych urazów. Na przykład od nieodpowiedniego mycia oraz noszenia niedopasowanej protezy. To może prowadzić do recesji (osuwania się) dziąseł i kolejnych problemów, które leczą tylko poważniejsze zabiegi dentystyczne.

Podstawowym przejawem stanów zapalnych w dziąsłach są zaczerwienienie, ból, a także krwawienie w trakcie mycia. Objawem jest również nadwrażliwość na temperaturę lub słodki smak. Na szczęście można wzmocnić dziąsła poprzez masowanie stworzonymi do tego gumowymi szczoteczkami, używać specjalne żele przeciwzapalne lub skorzystać z kojących naparów z ziół. Powinno się także regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, dzięki czemu stale będzie mógł sprawdzać zdrowie dziąseł.